ZDROWIE

Pęknięcie krocza podczas porodu – przyczyny i możliwości leczenia

Pęknięcie krocza to jedno z powikłań porodu naturalnego. Przynosi niemałe konsekwencje zdrowotne po porodzie. Towarzyszą mu też nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli po porodzie, w przebiegu którego doszło do pęknięcia krocza nie trafimy do lekarza o odpowiednim przygotowaniu w leczeniu tego typu problemu, może dojść do groźnych w skutkach powikłań. Jednym z zabiegów zapobiegających pęknięciu krocza jest nacięcie krocza podczas porodu, który wykonuje ginekolog Oleśnica położnik. Według statystyk, wykonuje się je u niemal 60 procent rodzących. Ważne jest tutaj, aby nacięcie krocza odbywało się odpowiednio późno (gdy skóra blednie i robi się napięta, zwykle w drugiej fazie porodu). Gdy nacięcie krocza podczas porodu jest zbyt wczesne, staje się bardzo bolesne dla rodzącej i towarzyszy mu wydzielanie nadmiernej ilości krwi. Gdy następuje zbyt późno, oprócz pęknięcia krocza, może dojść do powikłań i rodzącego się dziecka.

Pęknięcie krocza może mieć różny przebieg. Może to być niewielkie i powierzchowne naruszenie naturalnej struktury krocza, jak i może to być głębokie uszkodzenie, rozlewające się na wargi sromowe, cewkę moczową, a w skrajnych przypadkach nawet na szyjkę macicy. Pęknięte krocze zawsze wymaga leczenia. Kobiety poszukujące pomocy w leczeniu pękniętego krocza we Wrocławiu powinny zgłosić się do tego lekarza.

Kto jest najbardziej narażony na pęknięcie krocza?

Największe ryzyko pęknięcia krocza dotyczy kobiet, które rodzą po raz pierwszy, a także tych kobiet, które rodzą dzieci z dużą masą urodzeniową. Dodatkowo, czynnikiem sprzyjającym pęknięciu krocza jest ułożenie dziecka w pozycji twarzą do przodu oraz poród, który przebiega z użyciem kleszczy lub narzędzia do ssania. Większy współczynnik porodów z pęknięciem krocza odnotowuje się również w sytuacji, gdy podano znieczulenie nadtwardówkowe oraz gdy poród był indukowany. Statystycznie też częściej dochodzi do pęknięcia krocza wtedy, gdy poród następuje szybko.

Pęknięcie krocza podczas porodu – możliwe powikłania

Pęknięcie krocza może w przyszłości doprowadzić do takich nieprawidłowości w funkcjonowaniu, jak np. nietrzymanie stolca, nadkażenie rany, a także rozrost krwiaków narządów rodnych. Częstym powikłaniem jest też nietrzymanie moczu oraz wypadanie lub obniżanie się narządów ulokowanych w miednicy.

Pęknięcie krocza podczas porodu – leczenie

Pęknięte krocze nie zawsze wymaga, aby zakładane były szwy. Te zakłada się dopiero wtedy, gdy poza śluzówką pękły również mięśnie. W takiej sytuacji, szwy są rozpuszczalne. Gdy pęknięcie krocza jest rozległe, potrzebny jest zabieg operacyjny wykonywany przy pełnym znieczuleniu ogólnym.

You may also like...