ZDROWIE

Co powoduje astygmatyzm?

Astygmatyzm to często spotykana wada wzroku. Statystyki mówią, że może ona dotyczyć co trzeciej osoby na świecie! Utrudnia ona ostre i wyraźnie widzenie obiektów na różnych odległościach. Może również powodować bóle oczu i głowy oraz uczucie zmęczenia. Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, warto więc coś więcej się o nim dowiedzieć.

Co powoduje astygmatyzm?

Najkrócej mówiąc, powodem astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki oka. Nie posiada ona symetrycznej krzywizny, przez co promienie słońce docierające do oka są rozpraszane w niewłaściwy sposób. Światło nie skupia się więc prawidłowo na siatkówce, co skutkuje nieostrym widzeniem. Astygmatyzm w większości przypadków jest wadą wrodzoną o podłożu genetycznym. W niektórych przypadkach może być jednak nabyty, najczęściej w wyniku mechanicznego uszkodzenia rogówki. Co ciekawe, szacuje się, że choć wiele osób ma astygmatyzm, to często nie jest on na tyle pogłębiony, aby wpłynąć znacząco na ostrość wzroku.

Jak korygować astygmatyzm?

Metodą korygowania astygmatyzmu są odpowiednie okulary z cylindrycznymi soczewkami. Dzięki nim układ optyczny może skupić światło tak, jakby był on kulisty. Alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe, które działają na dokładnie tej samej zasadzie. Wybór między nimi jest więc sprawą indywidualną, choć więcej argumentów przemawia za soczewkami. Pozwalają one na prowadzenie aktywnego życia i uprawianie sportów. W przeciwieństwie do okularów nie działają na nie warunki atmosferyczne. To nie musi być koniec korzyści. Przykładowo, firma Acuvue oferuje soczewki korygujące astygmatyzm, które zawierają technologię ASD – dzięki niej soczewka jest zawsze utrzymywana na miejscu. Poza tym, soczewki tego producenta zawierają filtr chroniący przed promieniowaniem UV, a także specjalny składnik nawilżający. Są one wykonane z elastycznych oraz przepuszczających tlen materiałów, dzięki czemu są bardzo komfortowe. Więcej o soczewkach można przeczytać na stronie producenta Acuvue.pl.

Astygmatyzm to wada, która jest łatwa do skorygowania – dowiedz się więcej na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm. Pacjenci mogą sięgnąć po okulary lub soczewki. Mogą także korzystać z obu tych rozwiązań w zależności od okoliczności. W niektórych przypadkach można z powodzeniem zastosować metody chirurgiczne i laserowe, które pozwalają pozbyć się wady. Najważniejsze, aby skonsultować się z okulistą. Niekorygowany astygmatyzm nie tylko zakłóca codzienne funkcjonowanie. Jest także przyczyną dolegliwości bólowych i zmęczenia. Dochodzi również do pogłębiania się wady.

You may also like...