ZDROWIE, URODA

Funkcje włosów

Wbrew pozorom włosy nie są dane człowiekowi tylko dla ozdoby. Pukle pełnią na naszym ciele kilka funkcji. Oto najważniejsze z nich.

 

Włosy jako tarcza

 

Z fizjologicznego punktu widzenia włosy mają za zadanie chronić skórę głowy i to, co znajduję się pod nią, a konkretnie jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie – mózg. Przed czym mogą osłaniać tak delikatne wytwory naskórka? Okazuje się, że włosy w dużej ilości mogą skutecznie chronić głowę przed promieniowaniem słonecznym, przegrzaniem, a nawet niektórymi uszkodzeniami mechanicznymi. Podobną rolę pełni owłosienie na twarzy. Brwi i rzęsy osłaniają przed promieniami słonecznymi, potem, kurzem i pyłkami wrażliwą strukturę oka. Z kolei włoski w nosie i uszach działają jak filtry. Natomiast włosy pod pachami i w okolicach pachwin usprawniają przepływ powietrza w łatwo potliwych okolicach i zapobiegają otarciom skóry w tych obszarach. Włosom pod pachami przypisuje się rolę informującą, a konkretnie komunikację stresu i strachu.

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

 

Z całym szacunkiem dla fizjologii, włosy mają jednak przede wszystkim funkcję estetyczną. Fryzura może nie tylko pomagać zwiększać naszą atrakcyjność, ale także podkreślać temperament, być wyrazem buntu, wzmocnieniem wizerunku człowieka sukcesu lub podkreślać swobodę i niezależność od obowiązujących konwencji. Ile osób, tyle sposobów na wyrażenie siebie poprzez fryzurę. Włosy, a właściwie ich brak może też pełnić inną – niezamierzoną – rolę. Ubytki w czuprynie mogą przekładać się na kompleksy, brak pewności siebie w kontaktach towarzyskich i zawodowych, a nawet alienację. To żyzna gleba dla zaburzeń afektywnych, do których zalicza się m.in. depresję. Nic dziwnego, że osoby zmagające się z przypadłością wypadających włosów chętnie sięgają po peruki lub systemy uzupełnień włosów, które maskują ubytki i skutecznie zastępują naturalne włosy w ich pierwszoplanowej roli.

You may also like...