URODA

Równowaga PEH w pielęgnacji włosów

Równowaga humektantowo-proteinowo-emolientowa to prawdziwy klucz do sukcesu w pielęgnacji włosów. Tylko rozpoznanie ich potrzeb w kwestii dostarczania poszczególnych tych składników odżywczych daje gwarancję sukcesu w postaci uzyskania bujnej, błyszczącej fryzury. Jak rozpocząć pielęgnację dopasowaną do indywidualnych potrzeb i jakie kosmetyki wybrać?

Naucz się rozpoznawać porowatość włosów

Po pierwsze, należy nauczyć się rozpoznawać typ budowy włosa. Mowa o porowatości, czyli o stopniu, w jakim łuski włosa odchylają się od jego rdzenia. Im wyższy stopień porowatości włosów, tym większy „efekt siana” uzyskujemy na głowie. Włosami wysokoporowatymi z natury są włosy kręcone. Jeśli nieodpowiednio o nie zadbamy, uzyskamy ciągły efekt siana na głowie. Nie oznacza on, że nasze włosy są w złej kondycji. Oznacza to jedynie, że nie dostarczyliśmy odpowiednich proporcji składników odżywczych w pielęgnacji.

Włosy o niskiej porowatości to takie, które mają zamknięte łuski, są grube, gładkie i niemal ciężkie. Ładnie lśnią, ale też są trochę grube. Nie nastręczają wielu problemów w pielęgnacji, ale trudno jest wyczarować z nich pożądaną fryzurę. Nawet koński ogon przy takich włosach szybko obniża się.
Na czym polega równowaga PEH w pielęgnacji włosów?
Świadoma pielęgnacja włosów opiera się na dostarczaniu im protein, humektantów i emolientów w odpowiednich ilościach. Humektanty to substancje silnie nawilżające i osłaniające włosy przed nadmierną utratą wody. Emolienty natłuszczają, proteiny natomiast odbudowują włosy. Zanim wybierzemy się do drogerii, w której sięgniemy bez zastanowienia po szampon regenerujący, sprawdźmy, czy faktycznie zwiększona dawka protein zawarta w tego typu szamponach jest nam potrzebna. Być może to, czego potrzebuje nasza fryzura to natłuszczenie.

Jak rozpoznać kosmetyki z grupy PEH?

Aby rozeznać się, który szampon jest bardziej humektantowy, który proteinowy, a który emolientowy, konieczne jest nauczenie się czytania etykiet. Nie zawsze informacja zawarta na etykiecie, że jest to produkt emolientowy odpowiada rzeczywistości. Na półkach znajdziemy również szampony, które łączą w sobie wszystkie trzy elementy PEH.
Szczególną uwagę zwróćmy na początek etykiety. Wymienione są tam substancje, których w kosmetyku jest najwięcej. Popularne humektanty to aloes, pantenol, czy kwas hialuronowy. Prawdę mówiąc, jest to ta grupa substancji, której statystycznie brakuje nam najczęściej. Naturalny szampon z pantenolem powinien być stosowany na przemian z maseczką lub odżywką do włosów natłuszczającą. Zwolenniczki naturalnej pielęgnacji powinny stosować naprzemiennie mycie włosów delikatnym humektantem, po której powinno nastąpić zastosowanie odżywki natłuszczającej. Bardzo dobrym połączeniem całkowicie naturalnych składników, z których często powstają domowe maseczki jest miód, który nakładamy na włosy na kilkanaście minut jak maseczkę, oraz oliwa, która powinna zostać rozprowadzona na włosach zaraz po miodzie.Emolienty to olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe, natomiast proteiny to Soy, Wheat, Corn, Oa.

You may also like...