SPORT

Jak przygotować się do analizy skład ciała – Zbiór zasad

Opracowanie odpowiednich planów żywieniowych i treningowych wymaga odpowiedniej bazy. Jest nią wnikliwa analiza składu ciała, która ukaże ogólny obraz kondycji naszego organizmu. Jak nietrudno się domyślić określenie samej wagi ciała czy BMI to zdecydowanie zbyt mało. Na szczęście, istnieje pomocne w tym względzie narzędzie – analiza składu ciała, zwana inaczej impedancją bioelektryczną czy też bioimpedancją elektryczną. Jest to nieinwazyjna metoda pomiaru składu ciała, stosowana niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Polega na przepływie przez ciało prądu o bezpiecznym natężeniu, przy pomocy odpowiedniego sprzętu wyposażonego w elektrody. Jak przygotować się do analizy skład ciała?

Przygotowanie do analizy – zasady

Analizator Inbody, czyli sprzęt przy pomocy którego wykonywanie jest badanie, pozwala na uzyskanie parametrów składu ciała. Aby wykonywane pomiary były w najwyższym stopniu miarodajne u danej osoby, musi ona odpowiednio się przygotować. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę jakich zasad należy przestrzegać przed wykonaniem standardowego badania krwi, czyli morfologii. Jak przygotować się do analizy skład ciała? Bardzo podobnie. Zasadniczo, w obu przypadkach zaleca się spełnienia kilku podstawowych warunków.

  • Na dobę przed wykonaniem analizy nie należy spożywać alkoholu oraz kofeiny (chodzi tutaj o kawę, herbatę, napoje energetyzujące).
  • Na około 12 godzin przed pomiarem należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego (np. intensywnego treningu). Najlepiej przeznaczyć ten czas na odpoczynek i regenerację organizmu.
  • Optymalną jest sytuacja, kiedy przychodzimy na badanie na czczo, czyli w godzinach porannych. Jeśli jednak z ważnych przyczyn nie jest to możliwe, od ostatniego posiłku powinno upłynąć minimum 4-6 godzin.
  • Należy pamiętać, aby przystępować do badania z pustym pęcherzem. Oddajemy mocz około 30 minut przed badaniem. Jeśli natomiast przyjmujemy leki diuretyczne (moczopędne), o ile to możliwe, dobrze jest zrezygnować z nich na kilka dni przed pomiarem. Dwie godziny przed badaniem zaleca się wypicie dwóch szklanek wody, aby nie zaburzyć gospodarki wodnej organizmu.
  • W przypadku kobiet należy pamiętać, aby nie umawiać pomiaru na czas trwania menstruacji, gdyż miesiączka może powodować zniekształcenie wyników.

Powyższe zalecenia to nieskomplikowane zasady optymalnego przygotowania się do miarodajnej analizy składu ciała. Wystarczy odrobinę samodyscypliny i odpowiedzialnego podejścia, aby dodać własny wkład do dokładnego pomiaru składu ciała.

Dlaczego to takie ważne?

Niezwykle istotne dla miarodajnej analizy składu ciała jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Taki zapewnia marka InBody, która oferuje najwyższej jakości urządzenia. Korzystają z nich ośrodki zdrowia, szpitale, gabinety dietetyków, a także kluby fitness. Sekretem ich skuteczności jest fakt, iż marka stawia na rzetelność badań i rzeczywiste pomiary. Analizatory InBody nie uwzględniają danych empirycznych (wieku, płci, budowy ciała), ale skupiają się na konkretnej osobie i jej indywidualnych parametrach. Ten sprzęt wyróżnia dokładność pomiarów na poziomie 98%. Nie da się jednak ukryć, że istotne jest także podejście samego zainteresowanego, który zdecydował się na analizę składu ciała. Stosowanie powyższych zasad przygotowania się do analizy jest obowiązkowe, jeśli chcemy, aby badanie było w jak najwyższym stopniu miarodajne. Do badania należy także zdjąć biżuterię oraz inne metalowe przedmioty, np. pasek z klamerką. Pozwoli to na prawidłowy przepływ prądu przez organizm. Warto także pamiętać, że badanie nie może zostać przeprowadzone u kobiet w ciąży, u osób cierpiącym na epilepsję oraz posiadającym rozrusznik serca.

 

You may also like...