DIETA

Dziczyzna dobra w każdej odsłonie

Cechą charakterystyczną dla mięsa z Leśniczówki jest jego wysoka jakość. Każda wędlina czy potrawa została stworzona z dużą pieczołowitością, dbałością o szczegóły. W Leśniczówce korzysta się wyłącznie ze sprawdzonych źródeł uboju, mięso jest bezpieczne, bo dokładnie badane. Stanowi doskonałą podstawę do dań i potraw, kojarzących się np. z pachnącą ziołami kuchnią staropolską.

Co oferuje Leśniczówka?

Wśród mięsnych zasobów Leśniczówki występują popularne i lubiane wędliny, jednak wyposażone w pewien charakterystyczny szczegół – pochodzą z natury. Główny składnik to dziczyzna, na przykład mięso z sarny, dzika, jelenia. Czasami też wykorzystywana jest wieprzowina, ale jak wyżej – zawsze najwyższej jakości i ze sprawdzonych źródeł. Klient musi mieć pewność, że wybór mięsa nie jest przypadkowy. Dzięki jakości i starannej obróbce mięsa, każdy produkt smakuje wyśmienicie; czy jest to chorizo, czy może bardziej swojski pasztet z sarny. Jedzenie wędlin z Leśniczówki nie powoduje żadnych przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Sprawdź pełną ofertę: http://www.lesniczowka.net/

Różne odsłony dziczyzny – chorizo z dzika

Rodzima dziczyzna może posłużyć do wielu celów. Okazuje się, że Leśniczówka ma na nią bardzo ciekawy pomysł i proponuje różne kiełbasy, a także oryginalną potrawę –chorizo z dzika. Pojawia się w kilku wariantach, między innymi z dodatkiem makaronu. Ojczyzną chorizo jest Hiszpania, ale ponieważ do stworzenia tej potrawy można wykorzystać krajowe mięso z dzika, jest ona ceniona w Polsce i – jak okazuje się- bardzo smakuje koneserom i nie tylko. Warto spróbować chorizo, zwłaszcza gdy ktoś lubuje się w nieco ostrzejszym, bardziej wyrazistym smaku dziczyzny.

Kiełbasa krakowska z dzika i inne ojczyste smaki

Wędliny oferowane w Leśniczówce to na przykład kiełbasy, kabanosy, pasztety. Poza szeroką gamą wędlin o wyjątkowym smaku np. mięsa sarny, firma zapewnia szereg nowych idei na kuchenne wyzwania. Inspiracje te można wykorzystać od święta lub nawet codziennie, co czynią z pewnością wszyscy miłośnicy dziczyzny. Ciekawa propozycja, jeśli chodzi o smaczne wędliny, to na przykład kiełbasa krakowska z dzika i pasztet z sarny, delikatny, o miękkiej konsystencji i z dodatkiem wyśmienitych przypraw. Leśniczówka udostępnia klientom też dania na specjalne okazje, jak chociażby dzika nadziewanego kaszą – w sam raz na wystawną, staropolską imprezę.