CZAS WOLNY, RODZINA/DZIECI

Twórcze zabawy z dzieckiem w piaskownicy

Zabawy w piaskownicy od zawsze pozostają jednym z najbardziej ulubionych zajęć dzieci w różnym wieku. Ten sypki materiał pozwala na tworzenie różnego rodzaju zamków, pałaców, dróg czy garaży i na miłe i aktywne spędzenie wielu godzin na świeżym powietrzu. Dzieci rozwijają swoje zdolności manualne, cierpliwość, a przede wszystkim dobrze się bawią. Jednak nawet najlepsza zabawa może po jakimś czasie się znudzić, dlatego też dobrze jest mieć kilka nowych pomysłów w zanadrzu. Dziś opiszemy kilka ciekawych propozycji, zarówno dla dziecka, jak i do wspólnej zabawy z rodzicem.

Piaskowe ZOO

Praktycznie wszystkie zabawki do piaskownicy mają ten sam cel, budowanie babek. Można je jednak wykorzystać zupełnie inaczej. Z piasku budujemy wraz z dzieckiem szereg zagród lub wybiegów dla rozmaitych zwierzątek, a następnie zapełniamy je stworzeniami powstałymi z babek w kształtach zwierzątek. Ptaszki, rybki czy koniki doskonale sprawdzą się jako mieszkańcy piaskowego ogrodu zoologicznego. Dziecko może naśladować odgłosy wydawane przez konkretnego mieszkańca zoo, powtarzać jego nazwę lub opiekować się zwierzątkami. Zabawa ta jest nie tylko przyjemna, ale także rozwija słownictwo dziecka, zmusza do powtarzania nowych dźwięków. W ten sposób lekko opatrzone już zabawki do piasku mogą na nowo stanowić źródło radości.

Pirackie opowieści

Sama piaskownica też może być zabawką, jeżeli jest to na przykład oferowany przez sklep mojebambio.pl model typu pirat. Wyróżnia się ona nietypowym kształtem, który przypomina statek. Bezpieczne materiały i ciepłe kolory, w jakich została wykonana, pozwalają na swobodną zabawę. Jedno z dzieci lub dorosłych zostaje kapitanem i wraz ze swoją załogą wyrusza na poszukiwanie skarbów. A przygody, jakie napotkają na swojej drodze, uzależnione są tylko od wyobraźni bawiących się dzieci. Mogą np. odwiedzić tajemnicze miejsca, spotkać syrenki lub stoczyć walki z innym statkiem. Takie harce z pewnością pozwolą na twórcze i bezpieczne rozładowanie dziecięcej energii.

Wernisaż

Dzieci uwielbiają rysować, dlaczego więc nie połączyć zabawy w piaskownicy z zajęciami plastycznymi. Wystarczy odgarnąć suchy piach, a na mokrym podłożu urządzić pracownię plastyczną, gdzie maluchy za pomocą kija, łopatki lub innego narzędzia stworzą rysunki, którymi będą mogły się potem pochwalić i urządzić swoistą wystawę.

Oczywiście to tylko niektóre przykłady zabaw w piaskownicy, każdy rodzić ma własne pomysły oraz doświadczenia, ale warto spróbować czegoś nowego, co może okazać się hitem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *