ZDROWIE

Zdjęcie pantomograficzne pomocne przy wczesnym wykrywaniu ubytków

Zdjęcie pantomograficzne to rodzaj badania radiologicznego, w którego trakcie na kliszy zostają uwiecznione zęby pacjenta. Co je wyróżnia to, to iż jest to obraz panoramiczny, na którym widoczne jest całe uzębienie. Poza nimi na zdjęciu widoczne są jeszcze takie elementy ludzkiego ciała jak kości szczęki, żuchwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Dlatego też stomatolog może na podstawie takiego zdjęcia zdiagnozować i zidentyfikować nie tylko ubytki w uzębieniu, ale także inne patologie, np. nieprawidłowo ułożone ósemki.

Korzyści ze zdjęć pantomograficznych

Rozpoczynając leczenie stomatologiczne lub wznawiając je po dłuższej przerwie, stomatolog może mieć problemy z prawidłowym ocenieniem stanu naszego uzębienia, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zdjęć kontrolnych. Uwidocznią one ewentualne ubytki, ślady leczenia czy też inne zjawiska, takie jak stany zapalne, a także nieprawidłowy wzrost konkretnego zęba.

Stomatolog, opierając się na danych dostarczonych przez radiologa oraz porównując je ze stanem faktycznym, ma wszystkie niezbędne informacje potrzebne do zaplanowania leczenia. Także pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie chirurgiczne, protetyczne lub ortodontyczne, powinni wykonać tego rodzaju zdjęcia.

Wykonywanie zdjęcia

Badanie wykonywane musi być przez wykwalifikowanego technika radiologa, przy pomocy profesjonalnego sprzętu RTG. Pacjent musi pozbyć się wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak okulary, kolczyki, wisiorki, pierścionki czy też obrączki. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie się przed promieniowaniem, jakie wykorzystywane jest w trakcie robienia zdjęcia rentgenowskiego. Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju badań, jednym z najważniejszych jest ciąża. Dlatego należy o tym fakcie poinformować stomatologa, by mógł on zaplanować odpowiednie badania dla stanu pacjenta.

W trakcie wykonywania zdjęcia RTG pacjent musi mieć na sobie specjalny ołowiany fartuch ochronny. Następnie umieszcza głowę na specjalnym markerze, pod nadzorem technika, a zęby zaciska na specjalnym jednorazowym ustniku, dłońmi łapiąc się uchwytów. W trakcie badania należy pozostać bez ruchu, jest to bardzo ważne dla prawidłowego wykonania fotografii. Końcowym etapem jest wykonanie zdjęcia przez obracającą się wokół głowy pacjenta aparaturę, całość zajmuje kilkadziesiąt sekund. Wykonane zdjęcie zapisywane jest w postaci cyfrowej i może być wielokrotnie oglądane. Współczesne aparaty RTG emitują bardzo małe promieniowanie, a ich optyka zapewnia zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Dowiedz się więcej na http://www.panoramicdent.pl/zdjecia-pantomograficzne

You may also like...