URODA

Łysienie androgenowe u kobiet

Dla każdej kobiety włosy są ozdobą podkreślającą urodę. Kiedy jeszcze do niedawna gęste, lśniące i długie pukle nagle zaczynają tracić swoją objętość i gwałtownie wypadać, warto wykonać badania hormonalne. To właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być przyczyną nagłych problemów z łysieniem. Sprawcą całego zamieszania przeważnie jest testosteron.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe spowodowane jest uszkodzeniem mieszków włosowych przez DHT, czyli 5α-dihydrotestosteron. Pod wpływem silnego hormonu męskiego może dochodzić do nadmiernego wypadania włosów oraz zaburzeń cyklu ich wzrostu – nowe włosy mogą być cieńsze i krótsze, a ich rozwój może być znacznie spowolniony.

Kobiece problemy z męskim hormonem

Wydawać by się mogło, że problem androgenowego łysienia dotyka wyłącznie mężczyzn. Tymczasem okazuje się, że łysienie o podłożu hormonalnym nie jest obce również paniom. W organizmach kobiet również produkowane są androgeny, jednak w ilości znacznie mniejszej niż u mężczyzn. Dzięki żeńskim hormonom są one poniekąd neutralizowane. Problem pojawia się wtedy, kiedy w wyniku nieprawidłowości męskich hormonów jest za dużo, a estrogeny i progestageny nie są w stanie zbilansować ich poziomu. Nieprawidłowe proporcje hormonów mogą objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, uporczywym trądzikiem lub właśnie wypadaniem włosów. Schorzenie może mieć zróżnicowane podłoże. Wśród najczęściej występujących przyczyn łysienia androgenowego u kobiet wyróżnić można uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych, wkroczenie w etap menopauzy. Problem dotyczy głównie kobiet, które ukończyły 30. rok życia.

Walka o piękne włosy

Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego? Kobiety borykające się z tym schorzeniem mają kilka możliwości. Nierzadko okazuje się, że objawy ustają po zmianie leków antykoncepcyjnych, jednak często konieczne jest wdrożenie specjalnych środków farmakologicznych (leków o działaniu antyandrogenowym lub zawierające pochodne estrogenów). Pomocne w terapii okazuję się być stosowanie na skórę głowy preparatów z minoksidilem.

You may also like...