URODA

Jak bezpiecznie opalać się w solarium?

Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego prawie każda z nas marzy o opalonym ciele. Niestety nie zawsze mamy możliwość i czas na opalanie się na świeżym powietrzu. Idealnym rozwiązaniem takiej sytuacji wydaje się wizyta na solarium, ale musimy zdawać sobie sprawę z niekorzystnego wpływu promieni UVA i UVB na naszą skórę.

Jak przygotować się do wizyty w solarium?

Musimy pamiętać, że wszystkie znamiona, pieprzyki, przebarwienia i inne zmiany skórne są przeciwwskazaniem do korzystania z solarium. Przed wizytą powinnyśmy zgłosić się do lekarza, aby ocenił stan naszego zdrowia i ewentualnie wykluczył wszystkie przeciwwskazania. Należy również pamiętać o tym, że podczas zażywania niektórych leków nie powinnyśmy korzystać z solarium. Kwestię tę również należy skonsultować z lekarzem.

Jakie zagrożenia mogą wynikać z nadmiernego opalania?

Promieniowanie stosowane w solariach wpływa bardzo niekorzystnie na jędrność naszej skóry. Wynika to z faktu, iż w trakcie opalania uszkodzeniu ulegają włókna kolagenu i elastyny. Oprócz tego nasza skóra szybciej się starzeje, staje się szorstka i mało elastyczna. Opalanie wpływa także na przyspieszenie procesu tworzenia się zmarszczek, czego każda kobieta stara się uniknąć. Cierpią na tym też nasze włosy i paznokcie.

Kolejnym niebezpieczeństwem, które dotyczy osób regularnie korzystających z solarium jest rak skóry. Badania naukowe dowodzą, że promieniowanie występujące w solarium znacznie wpływa na wzrost zachorowań na raka skóry. Osoby, które korzystają z solarium nawet kilka razy w ciągu roku będą bardziej narażone na powstanie nowotworu niż osoby, które nigdy z niego nie korzystały.

Kilka zasad bezpiecznego opalania

  • Korzystaj z polecanych i sprawdzonych salonów – najlepiej, jeśli przed wyborem sprawdzisz jakie opinie ma dany salon,
  • upewnij się, że łóżka są regularnie dezynfekowane – poproś, aby osoba pracująca w solarium zrobiła to przy Tobie, ponieważ w przeciwnym przypadku istnieje ryzyko zarażenia się różnymi chorobami np. skórnymi,
  • sprawdź, czy lampy są regularnie serwisowane – w solarium możesz poprosić o pokazanie dokumentów z ostatniego serwisu lub wymiany lamp. Na Twoją prośbę obsługa powinna udostępnić Ci również licznik z czasem eksploatacji lamp,
  • zmyj makijaż – w każdym salonie powinny znaleźć się produkty do demakijażu oraz waciki,
  • posmaruj się kremem z filtrem ochronnym – dzięki czemu Twoja skóra będzie o wiele bardziej bezpieczna,
  • używaj okularów chroniących oczy – promieniowanie lamp bardzo niekorzystnie na nie wpływają.

Jeśli będziemy stosować się do kilku podstawowych zasad, opalanie nie powinno znacząco wpływać na naszą skórę. Oczywiście powinnyśmy pamiętać, że wizyty w solarium nie mogą być zbyt długie oraz muszą być dostosowane do naszego rodzaju skóry. W przeciwnym razie zaszkodzimy sobie. Nie możemy również zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji skóry zaraz po wizycie w solarium. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawilżania suchej skóry, zapraszamy do poniższego artykułu:

Jak dbać o wrażliwą i suchą skórę?

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *